Mówiąc o współczesnych trendach w aranżacji powierzchni biurowych, nie myślimy dziś wyłącznie o estetycznych zabiegach wnętrzarskich, ale o pewnych ideach.
Świadome firmy, myślące globalnie i długofalowo rozumieją, że pierwszym krokiem do stworzenia nowego biura, powinno być wyznaczenie kierunku, w którym dana organizacja chce się rozwijać. W tym celu należy przeanalizować, a czasem nawet przewartościować swoje podejście do biznesu i zarządzania zasobami ludzkimi.
Nowoczesne biuro to takie, gdzie designerskie wnętrze nie jest celem samym w sobie, ale sposobem na wyrażenie wartości, jakimi kieruje się firma, na wykreowanie wizerunku przedsiębiorstwa na rynku pracy i zapewnienie pracownikom komfortowych warunków do rozwoju i efektywnej pracy.
Obecnie wskazać można kilka trendów w projektowaniu powierzchni biurowych, odpowiadających na zapotrzebowanie współczesnego biznesu. Wśród nich warto wyróżnić:
Na nasze codzienne obowiązki zawodowe składają się rozmaite czynności, niekiedy wykonywane indywidualnie, w skupieniu, innym razem zespołowo. Często potrzebujemy przestrzeni, w której będziemy mogli swobodnie porozmawiać przez telefon, odbyć spotkanie z klientem, a czasem przeprowadzić kreatywną burzę mózgów. Zdarza się nam pracować zdalnie lub uczestniczyć w spotkaniach poza biurem, podczas gdy nasze stanowiska pozostają puste. Ani klasyczny open space, ani tradycyjny układ gabinetowy tej różnorodności zadań zazwyczaj nie uwzględniają.
Warto również zwrócić uwagę na różnice międzypokoleniowe i osobowościowe wśród pracowników. Zdarza się, że w jednej przestrzeni współpracują osoby, między którymi istnieje duża różnica wieku, preferujące różne style pracy, wyznające różne wartości. Przy odpowiednim podejściu i umiejętnym zarządzaniu, różnorodność jest bardzo cenną zaletą zespołu. Warto jednak uwzględnić ją na etapie projektowania powierzchni biurowej, tak, aby każdy
z pracowników bez względu na wiek czy usposobienie czuł się tu dobrze
i pracował efektywnie.
Świadomość zróżnicowanego zapotrzebowania na rozwiązania przestrzenne leży u podstaw idei Activity Based Workplace, czyli „aranżacji dostosowanej do naszej aktywności”. Głównymi jej założeniami jest elastyczność, rozumiana jako przyzwolenie na różne style działania w obrębie tego samego zespołu oraz podział przestrzeni na strefy, dedykowane do wykonywania konkretnego rodzaju zadań.
W biurze zaprojektowanym wg zasad Acitivity Based Working pracownik nie jest na stałe przywiązany do jednego stanowiska, ale ma do dyspozycji pomieszczenia do pracy w ciszy, sale konferencyjne, miejsca do mniej formalnych, spontanicznych spotkań, twórczej pracy zespołowej, pomieszczenia relaksu itp. Kluczem do stworzenia powierzchni szytej na miarę danego przedsiębiorstwa jest dokładna analiza zapotrzebowania pracowników, stylu ich pracy oraz planów rozwojowych firmy. Dokładne rozpoznanie indywidualnego charakteru organizacji pozwala zoptymalizować wykorzystanie dostępnej przestrzeni i przekłada się na zwiększenie efektywności pracy i tym samym korzyści finansowe.
Przykładem powierzchni zaaranżowanej według założeń Activity Based Workingjest biuro dla huty szkła, znajdujące się w budynku hali produkcyjnej, zaprojektowane przez architektów Forbis Group. Naturalnym kierunkiem projektowym było utrzymanie klimatu industrialnego. Największym wyzwaniem było zagwarantowanie komfortu pracowników przy małej ilości światła dziennego w centralnej części biura. Stąd też duża ilość jasnych, otwartych przestrzeni. Wnętrze wyposażono w przeszklone salki konferencyjne oraz kubiki i siedziska przeznaczone do mniej formalnych spotkań. Pracownicy zyskali nowoczesną przestrzeń, dostosowaną do wykonywanej przez nich działalności i częstych spotkań z klientami.
Czyli projektowanie biur z troską o zdrowie i samopoczucie pracowników. Hałas, niewłaściwe oświetlenie, zbyt wysoka lub niska temperatura
i niewygodne stanowisko pracy mogą być dodatkowym źródłem stresu i innych problemów zdrowotnych. Te z kolei przekładają się na zwiększoną absencję
i mniejszą efektywność pracy, odbijając się negatywnie na finansach firmy. Ponadto pracownicy, którzy dobrze czują się w swoim biurze odznaczają się większą lojalnością i rzadziej zmieniają pracodawcę.
W zrealizowanych przez Forbis Group wnętrzach biurowca Ocean Plaza wszystkie pomieszczenia mają dostęp do światła dziennego. Zielone ściany i naturalne materiały wykończeniowe wpływają pozytywnie na samopoczucie osób przebywających w biurze. Żywa roślinność jest bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza biurowego. Wpływa korzystnie na jakość powietrza i niweluje poziom stresu. Architekci często stawiają również na udomowienie miejsc pracy. Polega to na mieszaniu różnych kolorów, faktur, wykreowaniu swobodnej atmosfery. Niezwykle ważne znaczenie ma wspólna przestrzeń socjalna – jadalnia i kuchnia. Wchodząc do kuchni w biurze firmy Linical w biurowcu Ocean Plaza, poczuć się można jak w przytulnym, domowym salonie. Duży stół, wygodne sofy, kolorowe ściany z oryginalną fototapetą – wszystko to sprawia, że pracownicy czują się tu komfortowo, mogą odpocząć, zacieśnić relacje ale też popracować w nieco mniej formalnej atmosferze.
Pracownicy biur najczęściej skarżą się na hałas w biurze. Obecnie producenci wyposażenia biurowego oferują szeroki wachlarz materiałów pochłaniających dźwięk, które jednocześnie pozwalają na stworzenie oryginalnych, designerskich aranżacji.
W dobie popularności elastycznego modelu zatrudnienia i tym samym pracy zdalnej, zmienia się nieco rola, jaką pełni przestrzeń biurowa. Dziś biuro jest przede wszystkim miejscem budowania firmowej społeczności, przestrzenią wymiany myśli, pracy zespołowej. Dlatego nowoczesne biuro powinno umożliwiać, a nawet w pewien sposób stymulować pracowników donawiązywania relacji. W takiej przestrzeni ludzie w niczym nieskrępowany sposób komunikują się ze sobą, dochodzi do różnego rodzaju spontanicznych interakcji, które owocować mogą nietuzinkowymi pomysłami i innowacyjnymi rozwiązaniami problemów. Firma, która chce być postrzegana jako otwarta i nowoczesna, powinna rozważyć odejście od hierarchicznej struktury przestrzeni biurowej.
Otwarte strefy, przestronne jadalnie, usytuowanie biurowych udogodnień jak np. ekspres do kawy w centralnej części biura – to przykładowe zabiegi, które powalają na zwiększenie częstotliwości „wpadania na siebie” w czasie pracy.
Firma, która nie traktuje poważnie zmian społecznych i kulturowych, prognoz dotyczących rynku pracy, naraża się na ryzyko problemów ze znalezieniem i utrzymaniem wartościowych pracowników. Należy przy tym pamiętać, że nie chodzi o powielanie wzorców dużych korporacji, które wyznaczają trendy na tym polu, ale ich działalność nie znajduje odzwierciedlenia w naszej strategii. Chodzi o rozwiązania uszyte na miarę, o przewidywanie, o elastyczność, rozumianą jako umiejętność dostosowywania się do zmieniającej się rzeczywistości.
Stąd co raz więcej przedsiębiorstw decyduje się na innowacje. To bardzo dobry kierunek zmian. Pokazuje bowiem, że firmy chcą dbać o ludzi, że dostrzegają potrzeby zmian, że nasze myślenie o pracy ewoluuje. Biuro przyszłości powinno być zatem urzeczywistnieniem naszego podejścia do pracowników i DNA firmy.