Klub fitness to nie tylko sprzęt

Fitness, dbanie o sylwetkę i zdrowy tryb życia znajduje coraz większe grono zwolenników wśród Polaków.  Wszystko za sprawą większej świadomości na temat zdrowego trybu życia i kultywowania uprawiania sportu przez znane osobistości. Przekłada się to na statystyki, które pokazują, że do klubów fitness uczęszcza regularnie ok. 2,7 mln Polaków. Mają do dyspozycji ok. 2500 klubów, których roczny przychód łącznie przekracza kwotę 4 mld złotych. Liczby te wskazują, iż jest to rynek o wysokim potencjale, o którym świadczą także przekonania właścicieli klubów – aż 40% z nich przewiduje wzrost przychodów o 7,5% w następnym roku.

rowery stacjonarne siłownia

Jednak respondenci badań rynkowych jednogłośnie twierdzą, iż o wyborze klubu fitness czy siłowni nie zawsze decyduje jakość sprzętu. Aż 75% badanych uważa, że największy wpływ na ich wybór ma lokalizacja klubu. Jest to zatem czynnik, na który należy zwrócić największą uwagę. Aczkolwiek wielu ankietowanych zaznacza, że istotny jest także wystrój siłowni i przyjemniej im się wraca do nowoczesnych wnętrz. Nic więc dziwnego, że nowo powstające kluby fitness kładą tak duży nacisk na projektowanie sal ćwiczeń zgodnie z najnowszymi trendami.

Trendy w projektowaniu klubów fitness

Dostosowanie się do trendów i oczekiwań klienta to nie wszystko, ponieważ klub fitness musi być przede wszystkim miejscem ergonomicznym i przystosowanym do wykonywania określonych czynności – ćwiczeń. Niezwykle trudnym zadaniem jest połączenie tychże czynników i jednoczesne stworzenie estetycznej, nowoczesnej przestrzeni.

wystrój szatni na siłowni

Zgodnie z filozofią zen i ideą powrotu na łono natury – w roku 2018 w klubach fitness rozpocznie się sezon na „estetykę eko”. Koncepcja ta zakłada obecność dużej ilości drewnianych elementów, kolorów brązowych i zielonych, a także wygospodarowania specjalnej przestrzeni na medytację w celu uspokojenia umysłu i ciała po wyczerpującym treningu. Takie strefy pojawiają się już w Stanach Zjednoczonych i cieszę się dużą popularnością.

Projektując kluby fitness nie można zapomnieć o wyeksponowanych oknach, przez które będzie wpadać naturalne światło motywujące do ćwiczeń. Jednak warto także zadbać o eksperymenty z użyciem sztucznego światła, dzięki któremu wieczorami można zbudować odpowiedni klimat, oświetlić przestrzenie ze sprzętem i sale gimnastyczne. Już od kilku lat podczas projektowania stref fitness skupia się na grze świateł i użyciu neonów oraz światłowodów. Takie zabiegi wzbudzają pozytywne emocje, dodają energii, która jest niezbędna podczas treningów i na to także warto zwrócić uwagę podczas projektowania przestrzeni fitness!