Biura dla startupów – trendy w aranżacji przestrzeni młodych firm

Tylko we wrześniu 2018 roku w Polsce zostało zarejestrowanych 29 007 firm. Zakładając, że chociaż 1% z tej grupy postanowi rozpocząć swoją działalność od zakwaterowania się w biurze, to daje nam aż 290 nowych biur! Z takim tempem przyrostu nowych przedsiębiorstw nic dziwnego, że trendy w aranżacji wnętrz biurowych zmieniają się w mgnieniu oka! Jak wyglądają one aktualnie?

 

Nowe pomysły, nowe biuro

Żyjemy w czasach ludzi odważnych. Dlatego nie boimy się już tak wychodzić do społeczeństwa z nowymi pomysłami i właśnie dlatego dynamiczne start-upy wyławiają się jak grzyby po deszczu. I to one kreują trendy aranżacyjne.

Coraz rzadziej można spotkać biura, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak typowe biura! Ze względu na rozwijający się „rynek pracownika”, przedsiębiorstwa i duże korporacje starają się przyciągnąć uwagę także warunkami miejsca pracy. Ponadto w branżowej prasie pojawia się określenie „biur młodego pokolenia”. W związku z tym nie tylko kolorystyka i układ przestrzeni biurowej musi iść z postępem czasu! Architekci prześcigają się w pomysłach dostosowując projekty pod młodego pracownika.

 

Najważniejszy jest projekt

W warszawskich biurach króluje prostota i rozwiązania inspirowane stylem skandynawskim. Drewniane elementy przeplatane bielą ścian, innowacyjne i jednocześnie ekologiczne pomysły, a także strefy relaksu. Podział przestrzeni biurowej dorównuje pomysłowością zagranicznym biurowcom. Coraz częściej spotykamy tzw. „Focus room”, czy „Conceptroom” – które są dostosowane do kreatywnej pracy w pełnym skupieniu.

Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu przestrzeni można zwiększyć wydajność pracownika. Jednak, aby praca była w 100% skuteczna nie można zapomnieć o chwili relaksu. Jest to niezwykle istotne w przypadku stanowisk, które wymagają na co dzień dużej dawki kreatywności. Odrobina relaksu jest możliwa dzięki odrębnym pomieszczeniom, w których pojawiają się stoły bilardowe, piłkarzyki czy konsole! Co ciekawe, wielu pracowników twierdzi, że to właśnie w takich miejscach w głowie pojawiają się najbardziej wartościowe pomysły.

 

aranżacja biura Acer

Ładne biuro i co dalej?

Jednak nie można zapominać, że najważniejszym aspektem jest lokalizacja, powierzchnia i miejsca parkingowe! Bez tego nawet najpiękniejsze miejsce nie zachęci pracownika do podjęcia pracy. Szczególnie istotne jest to w dużych miastach, w których większość ludzi porusza się samochodami. Niektóre biurowce wychodzą także naprzeciw potrzebom młodych mam poprzez otwieranie świetlic dla ich pociech. Nieodłącznym elementem przyciągającym pracowników są także dodatkowe benefity – np. w postaci darmowych obiadów, ubezpieczeń zdrowotnych czy pakietów sportowych. Nowoczesne biura decydują się także na funkcjonowanie zgodnie z ideą „eco&fit” poprzez m.in. zastępowanie plastikowych, jednorazowych butelek na wodę – takimi wielokrotnego użytku; udostępnianie w kuchni świeżych owoców, musli i soków.

Nie tylko nowe start-upy aranżując biuro wybierają nowoczesne rozwiązania. Także długo działające na rynku korporacje wykonując reorganizację swojej przestrzeni, pragnąc spełnić oczekiwania swoich pracowników.