Recman

Marki „Made in Poland” w natarciu

Polskie marki, szczególnie te z sektora fashion, po latach wycofania na rzecz zagranicznych gigantów, szturmują rynek z podwójną siłą – wkraczają do centrów handlowych z nowoczesnymi strategiami marketingowymi, a pod względem produktu w niczym nie ustępują zagranicznym. Kilka słów o sile polskiego brandu w poniższym tekście.

Rynek powierzchni handlowych już odczuł trend związany z dynamiczną ekspansją  rodzimych marek, pomału dostrzegają to także sami konsumenci – w każdym centrum handlowym możemy ubrać się od stóp do głów w ubrania wprost z naszego podwórka – CCC, Wojas, Recman, Lancerto, czy brandy należące do LPP – House, Reserved, Mohito i wiele innych.
My sami, jako firma dostarczająca rozwiązania dla branży retail, również zauważamy znaczący wzrost zamówień ze strony polskich firm. Tylko w tym roku zrealizujemy kilkadziesiąt liftingów butików dla polskich marek. W porównaniu z poprzednimi latami to wzrost rzędu 20 proc.

Dziś centrum handlowe pełni funkcję papierka lakmusowego dla marek. Jeśli cię w nim nie ma, twoja marka i jej wartości mają bardzo ograniczoną możliwość dotarcia do świadomości klienta. Jeszcze kilka lat temu na listach najemców powierzchni komercyjnych dominowały marki zagraniczne i multibrandy. Butiki polskich firm można było policzyć na palcach jednej ręki. Wraz z rozwojem rodzimych gigantów sytuacja uległa znacznej poprawie. Obok uruchamiania kolejnych lokalizacji, polscy pionierzy rynku dynamicznie zmieniają aranżacje już istniejących sklepów, a inni podążają za nimi.

 

Przykładem prężnie rozwijającej się polskiej sieci odzieżowej jest LANCERTO. Rocznie spółka zwiększa powierzchnię handlową o 20 proc. Obok pozyskiwania nowych przestrzeni, firma systematycznie zmienia wizerunek obecnych salonów. W zeszłym roku metamorfozę przeszedł salon firmowy LANCERTO w Galerii Katowickiej, a za projekt shop conceptu odpowiada nasza firma. Dotychczasowe wnętrza były poprawnie zaaranżowane i estetyczne, jednak ginęły w masie sąsiadujących butików, nie intrygowały. Właściciel marki oczekiwał przyjaznego klimatycznego wnętrza o męskim charakterze. Nowy koncept nadał mu wyrazistości i indywidualnego charakteru.

Ostatnimi czasy swoją siłę poprzez retail buduje również Recman. W 2014 r. sieć powiększy się o kolejne 10 salonów firmowych – przede wszystkim w dużych miastach. Spółka prowadzi również rozmowy z zagranicznymi partnerami – w najbliższym czasie planuje ekspansję na rynki sąsiadujące. Dodatkowo marka na bieżąco planuje i przeprowadza lifting dotychczasowych lokali.
Firma obuwnicza Wojas po debiucie giełdowym w 2008 r. rozpoczęła wdrażanie nowej strategii i zaczęła pozycjonować się jako marka premium. Kolejne kolekcje obuwia i galanterii zyskiwały bardziej nowoczesny sznyt, do kampanii reklamowej pozyskano medialne twarze. Spółka postawiła na rozwój sieci w centrach handlowych. Dziś liczba lokalizacji w kraju przekracza 150 sklepów. Zmiana aranżacji salonów to jedno z wielu działań ukierunkowanych na wzmocnienie nowego wizerunku marki Wojas w oczach klientów. Jako wizualna konsekwencja przyjętego kierunku rozwoju, jest jednak najbardziej zauważalna przez konsumentów.

Obecnie prowadzone przez rodzime marki działania marketingowe trafiają na podatny grunt. Jako brandy rdzennie polskie idealnie wpisują się w coraz silniejszy trend patriotycznej konsumpcji. Hasło „shop local” stało się popularnym sloganem i dotyczy wszystkiego, od mody po jedzenie.