Tradycyjny salon sprzedaży w dobie nowoczesnego handlu

Czy e-commerce jest zagrożeniem dla tradycyjnych form sprzedaży? Naszym zdaniem odpowiednio zaprojektowany sklep ma znaczący wpływ na decyzje zakupowe klientów, nawet w sieci.

Zakupy w internecie robi już połowa Polaków. Ich zalety to wygoda, oszczędność czasu i często pieniędzy. W przypadku marek fashion e-sklepy są odpowiedzią na rosnące oczekiwania konsumentów. Widzimy, że stopniowo rośnie świadomość klientów, a tym samym ich wymagania wobec sprzedawców. Chcą wybierać i zamawiać zakupy przez internet i odbierać je w butiku. Podczas wizyty w sklepie często weryfikują w sieci opinie o danym produkcie i marce. Coraz więcej marek stawia na usprawnienie komunikacji z klientem i ułatwienie procesów zakupowych poprzez wykorzystanie urządzeń mobilnych i internetu w tradycyjnych punktach sprzedaży. Klienci mają do dyspozycji w butikach darmowe Wi-Fi, tablety z dostępem do wyszukiwarki produktów, a sprzedawcy korzystają z narzędzi IT, by spełnić oczekiwania konsumentów.

Uruchamianie e-sklepów przez sieci handlowe to popularny trend, który ma także znaczący wpływ na strategię sprzedaży w kanale tradycyjnym. Sklepy stacjonarne, chcąc „wyciągnąć” konsumentów sprzed komputera, muszą uatrakcyjniać otoczenie zakupów.W sytuacji, gdy kanał online staje się coraz ważniejszym elementem całej struktury sprzedaży, warto pamiętać o sile przekazu, jaki niesie tradycyjny salon. Często właśnie to pierwsze spotkanie z marką, do którego dochodzi we wnętrzu sklepu, decyduje o tym, czy klient do niego wróci. Nie zapominajmy, że obecność marki w centrum handlowym silnie wpływa na budowę wizerunku wśród potencjalnych klientów. W Polsce blisko 80 proc. sprzedaży detalicznej jest generowane właśnie w galeriach handlowych.

Odpowiedni projekt lokalu może w kliencie wykreować potrzebę zakupu produktu. Wnętrze sklepu ma zatem stworzyć niepowtarzalną atmosferę, w której klient miło spędzi czas. Możemy wręcz pokusić się o tezę, że wizyta w sklepie stacjonarnym przesądza o przywiązaniu klienta do marki, a zakupy w sklepie internetowym to kolejny krok w budowaniu relacji konsumenta z marką.

Podsumowując, od nowoczesnych kanałów sprzedaży nie uciekniemy, gdyż dla większości marek są one bronią w walce na konkurencyjnym rynku. Czy stanowią jednak realne zagrożenie dla klasycznej formy zakupów? Przykład rynku wydawniczego pokazał, że nie. Parę lat temu e-booki miały wyprzeć papierowe książki, a prasę miały zastąpić portale internetowe i e-wydania. Tak się nie stało, gdyż czytelnicy przywiązują wagę do emocji towarzyszących czytaniu prawdziwej, papierowej książki. Tak jak klienci lubią obcować z modą we wnętrzu eleganckiego butiku.