Klinika rehabilitacyjna Praha Medical Center – nasz projekt w Arabii Saudyjskiej

W Arabii Sudyjskiej znajdziemy wiele przykładów orientalnej architektury.  Powoli jednak projektanci odchodzą od inspiracji bliskowschodnią kulturą. Coraz częściej inwestorzy stawiają na europejski styl i zachodnie rozwiązania. W tym duchu nasi architekci zaprojektowali nowoczesną klinikę rehabilitacyjną Praha Medical Center.

Turystyka medyczna w Arabii Saudyjskiej  jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Obywatele kraju podróżują w celach leczniczych do Europy. Dlatego też rozwijającym się trendem jest powstawanie miejscowych klinik utrzymanych w europejskim stylu, które przyciągną klientów. Jednym z przykładów tej tendencji jest właśnie Praha Medical Center.
Centrum mieści się w trzypiętrowym budynku, a charakter wnętrza dynamiką oraz kolorystyką, nawiązuje do najnowszych kierunków designu. Koncepcję oparliśmy na ortogonalnej kompozycji posadzki oraz ścianach w neutralnych kolorach, pokrytych tapetą winylową bądź farbą. Silnym akcentem aranżacji jest liniowe oświetlenie oraz nowoczesne, minimalistyczne kanapy. Projekt zakładał koncepcję nocnego oświetlenia korytarza ściennymi oprawami ledowymi. W przychodni wykorzystano okleiny winylowe na ścianach oraz w przestrzeniach wspólnych.

Zamysłem przy projektowaniu wnętrza kliniki było stworzenie przestrzeni w stylu obiegającym od tego charakterystycznego dla bliskiego wschodu oraz spełniającej europejskie wymogi i standardy. Koncepcja zakładała stworzenie miejsca pozbawionego nawiązań do arabskiej kultury, na rzecz minimalizmu i stylowej prostoty.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, a jednocześnie stworzyć przyjazną atmosferę, połączono delikatną, pastelową kolorystykę wnętrza z PCV imitującym drewno – na suficie i ścianie. W strefie lobby centrum medycznego przyjemną aranżację dopełniły stylowe meble.

Lokalizacja obiektu obligowała do zachowania tradycji muzułmańskich obok wdrażania zachodnich zasad projektowania – w klinice zachowano podział na strefę męską, kobiecą i dziecięcą. Na parterze zaaranżowano część męską, piętro pierwsze dedykowane jest kobietom, natomiast poziom drugi to pomieszczenia oddziału dziecięcego. Sekcja damska i męska, pomimo że posiadają oddzielne wejścia i znajdują się w różnych częściach budynku są spójne kompozycyjnie i stylistycznie. Ciekawym wyglądem i rozwiązaniami charakteryzuje się strefa dziecięca – projekt zakładał dynamiczne, pełne żywych, radosnych kolorów wnętrze. Ścianę bawialni zdobi tapeta winylowa z nadrukiem. Zaproponowano dwa rzędy poręczy – na wysokościach dla małych i dużych pacjentów. Wnętrza zostały utrzymane w neutralnej kolorystyce. Dodatkowo przestrzeń wypełnia miejsce zabaw dla dzieci.

Wnętrza gabinetów odbiegają od koncepcji związanej z typowym wyglądem sal zabiegowych. Domowy charakter wnętrz ma za zadanie odprężyć pacjentów oraz osoby towarzyszące.