Projektowanie biur coworkingowych

Według szacunków corocznego światowego badania powierzchni coworkingowych magazynu Deskmag, do końca 2018 roku na całym świecie będzie już 1,7 mln użytkowników współdzielonych przestrzeni pracy. Wraz z  rozwojem tego segmentu rynku, wzrasta konkurencja między operatorami. Powinni oni zatem rywalizować o użytkowników oferując im dodatkowe usługi jak np. szkolenia, programy wsparcia, doradztwo, ale także postawić na design, który stworzy indywidualny charakter miejsca i wykreuje markę.

Statystyki pokazują, że użytkownicy biur coworkingowych to najczęściej młode osoby, reprezentujące zawody kreatywne, start-up’y. Od wynajmowanej powierzchni oczekują, aby była ciekawa i inspirująca, aby sprzyjała nawiązywaniu relacji i wymianie doświadczeń, jednocześnie zapewniając także miejsce do pracy w skupieniu.  Jak zaaranżować powierzchnię, która odpowie na wszystkie te potrzeby?

Przestrzeń, która łączy

Esencją idei biur coworkingowych jest współpraca z innymi użytkownikami przestrzeni. Stąd też powinna być ona zaprojektowana w taki sposób, aby ułatwiać komunikację, być katalizatorem nawiązywania relacji międzyludzkich. Pamiętajmy o tym już na etapie wyboru odpowiedniej lokalizacji na tego rodzaju działalność. Długie korytarze, czy gabinetowy układ pomieszczeń utrudniają komunikację i w tym przypadku powinno się ich unikać. Popularnym elementem wystroju są duże, współdzielone stoły, które wnoszą do wnętrza domową swobodę. Dobrym wyborem będą meble modułowe, które umożliwiają dowolne zaaranżowanie przestrzeni w zależności od aktualnej potrzeby i pozwalają przy tym na optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca. Ważnymi punktami biura coworkingowego są kuchnia, kawiarnia, czy pokój chillout’u. Nieformalna atmosfera tych miejsc z naturalnych względów ułatwia nam podjęcie interakcji z innymi użytkownikami biura i ich wystrój powinien temu sprzyjać. Postawmy zatem na przytulny, domowy klimat i zastosujmy np. miękkie sofy i fotele, huśtawki, dywany, czy długie, wiszące lampy i dużo żywej roślinności.

Pierwiastek ludzki

Pozwól członkom społeczności coworkingowej współtworzyć przestrzeń wokół siebie. Niech zmienia się ona i ewoluuje razem z nimi. Szafki i regały, w których pozostawić można swoje rzeczy, miejsce na zdjęcia, tablice, na których można rysować i zapisywać myśli, wspomniane systemy mobilne, dające możliwość sprawnego przearanżowania miejsca – wszystko to, co zaangażuje ludzi w przestrzeń, pomaga budować poczucie przynależności, własności i tym samym wpływa na ich lojalność i długofalową współpracę.

Elastyczność

Elastyczność jest jedną z najważniejszych cech, jakimi powinno wyróżniać się biuro coworkingowe. Ponieważ w takiej przestrzeni koegzystują ze sobą osoby z przeróżnych branż, wykonujące różne czynności, warto wydzielić strefy, dostosowane do różnorodnego rodzaju działań – miejsca do pracy w skupieniu, do pracy w grupie, biznesowych spotkań z klientem, reprezentatywną recepcję. Pomogą nam w tym np. szklane czy tapicerowane ścianki mobilne, które poza dzieleniem przestrzeni, pełnią także bardzo ważną funkcję akustyczną i tworzą ciekawe aranżacje. Dobrze sprawdzą się także takie nowoczesne rozwiązania jak budki telefoniczne i kubiki do pracy indywidualnej i wspomniane wcześniej meble modułowe.