Blog
Natura w architekturze
Moda na ekologię to trend, który odbija się na każdej sferze naszego życia. Na porządku dziennym jest dostępność ekologicznej żywności, biodegradowalnych siatek w sklepach czy bio kosmetyków. Wpływy tej mody zaczynają być również widoczne w architekturze.
Architektura, jako jeden z elementów naszego krajobrazu, z zasady jest w opozycji do naturalnego środowiska. Przez lata budownictwo stanowiło odrębne od przyrody elementy, które nie zawsze korespondowało z naturalnym krajobrazem. Dzisiejsi projektanci zaczynają czerpać garściami z natury i stawiają na tworzenie obiektów przyjaznych przyrodzie i środowisku.
Naturalne materiały wykorzystane w aranżacji wnętrza, takie jak np.: beton, kamień czy cegła, wprowadzają nutkę nastrojowej surowości. Wbrew pozorom nie są przeznaczone tylko do nowoczesnych, zimnych wnętrz. Lekko bielona cegła czy kamień dodaje przestrzeni trochę romantyzmu i sprawdza się nie tylko w aranżacji loftu – ale również zwykłego domowego salonu.
Cegła na ścianie cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością i nic nie wskazuje na to, że jej sława miałaby w najbliższym czasie przeminąć. Kamień jest ciągle źródłem inspiracji dla wielu projektantów – w tym sezonie stawia się np. na kamień, który dopełnia aranżacje dużych i małych przestrzeni kuchennych. Beton architektoniczny, zwany również fasadowym, licowym bądź strukturalnym, jest prawdziwym hitem używanym w projektach stawiających na naturalność, surowość i nowoczesność.
Zgodnie z tym trendem docenia się naturalne drewno. Drewniane podłogi bądź meble nadają wnętrzu ciepłą i przyjemną atmosferę. Podczas projektowania przymierzalni w salonie odzieżowym warto rozważyć podłoże z naturalnego materiału. Dla klientów stanie na drewnianej podłodze jest znacznie przyjemniejsze niż na zwykłych panelach ze sztucznego materiału bądź zimnej terkocie.
Współczesne przestrzenie wspólne w centrach handlowych lubią korzystać ze zbawiennej mocy natury. Nie bez powodu ustawia się tam duże donice z roślinnością – kolor zielony daje wytchnienie i działa uspokajająco. Fontanny i wodospady, które także możemy zaobserwować w większości galerii oraz centrów handlowych, to korzystanie ze zbawiennego wpływu wody na człowieka. Monotonny szmer oraz lekka bryza działają relaksująco i odświeżająco.
Zadaniem współczesnej architektury jest stworzenie symbiozy pomiędzy ingerencją człowieka w krajobraz i naturą. Dzisiejsi projektanci starają się, aby budownictwo wpasowało się w naturalny krajobraz i nie szkodziło zanadto środowisku.